Zamanın Kumları Üzerindeki Ayak İzleri

Yazar Hakkında: Gül AYYILDIZ

Mutluluğun Pusulası

Mutluluk, bakmış ki kıymetini bilmiyor insanlar kendini fark ettirmek, değerini idrak ettirmek...
Devamını Oku

“Kış ortasında içimde mağlup edilemez bir yaz olduğunu fark ettim.” derken her durumun zıddıyla tezahür ettiğini ve en olumsuz şartlarda bile umut beslenebildiğini damıtılmış bir cümleyle ne güzel özetler Albert Camus.

İnsan hayatlarının parmak izleri gibi kendine has özellikler barındırması hayatın mucizevi zenginliğidir. İnsanın içine doğduğu coğrafya, seçimleri, seçimlerine giden yolda ne ektiği, istediklerine ulaşmak için verdiği emek biçimi ve başına gelenlere verdiği tepki çeşitleri onun otantik izlerini belirler. Yaşamın içerisinde önemli olan başımıza ne geldiği değil, başımıza gelenle ne yaptığımızdır. Yani onu anlamlandırma biçimimiz ve sonrasında onu neye evirebildiğimizle ilgilidir.

Avusturyalı Psikiyatr Viktor Frankl “İnsanın Anlam Arayışı” kitabında İkinci Dünya Savaşı sırasında dört milyondan fazla insanın imha edildiği “Auschwitz” Nazi ölüm kamplarında bizzat kendi deneyimlerini ve insan manzaralarına dair gözlemlerini detaylandırırken, insanın en olumsuz şartlarda dahi derin anlamlar oluşturulabileceğini gözler önüne serer. Bir soya ait olmaktan aşağılanan insanların, hayatlarından sürülerek geçmişlerine ait değerlerini, sevdiklerini, en önemlisi özgürlüklerini geride bırakarak ölüm kamplarına taşınmaları sırasında gözbebeklerine yerleşen o korku! İnsanın insandan neler çekebileceğinin akıl almaz tanıklığı…Kampa ulaşan insanların çırılçıplak varoluşlarına kadar her şeyleri ellerinden alınırken Frankl’ın çok sevdiği saatini kendisine hiç değilse bir kere gülümsemiş olan gardiyana itiraz etmeden, munis şekilde teslim edişi. O şartlarda dahi size ait değerli bir eşyanın hiç değilse size bir kere gülümseyen birine verme arzusu belki de insanın insanca tavır kırıntısına hasret yaratılışından… Yine Frankl en kendisine ait şeyin yani yazdıklarını tuttuğu defterin elinden alınmasından acı çekerken, bir gün kendisine verilen paltonun cebinden daha önceki bir tutukludan kalma Shema Yisraelin yazılı olduğu bir dua ile bambaşka bir boyuta taşır acısını yani elinden alınan yazma yetisi yerine, inandıklarını  yaşatmaya yönelik bir meydan okuma başlatır. Çünkü elinizden alınan bir şey, daha iyi bir şey için bir kapıdır bazen.

İnsan aklının kötülüğe nasıl çalışabildiğinin göstergesidir bu kamplarda olan insanların başına yine kendi soyundan gelen gardiyanların (kapo) dikilmesi ve kötü olabildikleri kadar yaşamda kalabilme şanslarının verilmesi.  Frankl’ın aynı soydan geldikleri bu gardiyanların yeri geldiğinde Alman askerlerinin dahi yapamayacağı vahşilikleri kolayca yapabildiğine tanık oluşu, insan olmanın sınırlarını, yine insanın kendisinin belirlediğini gözler önüne serer. Toplama kamplarında “Yoldaşlarımızdan bazılarının domuz gibi, bazılarının ise aziz gibi davrandıklarına tanık olduk.” İnsanın içinde iki potansiyel de vardır hangisini seçeceği onun yaşam karşısındaki tutumuyla ilgilidir. Yani bir kısmı hayatta kalabilmek için hoyratça acı vermekten çekinmezken ve yeri geldiğinde kolayca öldürmeyi seçerken, bir kısmı insan kalabilmek için acı çekmeyi ve ölebilmeyi seçmiştir.  Bunun üzerine Frankl; elinizden her şeyi ama her şeyi alabilirler ama bir olay karşısındaki tutum özgürlüğünüze asla müdahale edemezler derken insan olma yolcuğunda seçimlerin, kişinin yaşam karşısındaki gerçek duruşunu belirlediğinden bahseder. ‘En iyilerimiz dönmedi.” derken insan kalabilme seçimini yaşamlarını feda ederek ödeyenler üzerinden tanımlar.

İnsanın anlam arayışı, arayışların en derinidir! O en derindeki anlamı çekip yüzeye çıkarmak, kendini yaradılış hikayesinde  tanımlamak ve varlığınla hayata ne gibi bir anlam katmak gayesinde olduğunla ilgilidir. Frankl’a göre önemli olan bizim yaşamdan ne beklediğimiz değil, yaşamın bizden ne beklediğidir. En önemlisi umutsuz insanlara umut verebilmenin de en iyi yöntemidir bu.

Frankl’a göre bir hayatı anlamlı kılan iyilik, doğruluk, doğayı ve kültürü yaşamak gibi değerlerin yanında bir insanı sevebilmektir. Bir insanı sevebilmek onu özüyle kavrayabilmek ve iç benliğinle yaşayabilmektir. Özlemekse dünyada her şeyini kaybetmiş bir insanın-karısını özlediği zamanlarda kendisinin yaptığı gibi- sevdiği insana dair düşüncelerle anlık da olsa mutlu olmasıdır.

Frankl’ın bu kamplardaki deneyimlerini bugünkü yaşantılarımızda bir metafor olarak düşünebiliriz. İnsan kendi varoluşunu anlamlandırabildiğinde, hayattan beklemek yerine hayata eklemeyi gaye edinebildiğinde, çektiği acılara anlam üretebildiğinde yanmak yerine, pişmeyi seçebildiğinde insan olma yolculuğunda görmeye değer yerlere varabilir. Nietzsche’nin dediği gibi; “Yaşamak için bir nedeni olan her nasıla katlanır.”

Mevsim kış olsa da içinizde kimsenin mağlup edemeyeceği bir yaz hissi sizin seçiminizdir ve bunu kimse elinizden alamaz.

 

 

 

 

 

 

 

Yazar Hakkında: Gül AYYILDIZ

Mutluluğun Pusulası

Mutluluk, bakmış ki kıymetini bilmiyor insanlar kendini fark ettirmek, değerini idrak ettirmek...
Devamını Oku

1 Comment

  • Yine çok güzel yazınız. Bu dünyadan bir kere geçeceğimizi gerçek anlamda idrak etsek yazlar hiç bitmez belki de.Yeni yazınızı merakla bekliyorum.Bu arada Viktor Frankl “İnsanın Anlam Arayışı” kitabını da merak ettim , en kısa zamanda okuyacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir