Kaf Dağının Ardındaki Ankalar

Yazar Hakkında: Yavuz Sezer OĞUZHAN

Güzel Şehirler

Şehirler, bağrında barındırdığı insanların kokusunu taşırlar. İnsanlar da yaşadıkları şehirlerin izleri olurlar....
Devamını Oku

Hayatımızdaki düş kırıklıkları, anlatılan masalların gerçek olmadığını anladığımızda başladı.

Çocuk olmanın verdiği saflıkla anlatılanların gerçek olabileceği heyecanı ve coşkusunu hatırlayın. Ne de hoş ne de temizdiler!

Alaaddin’in lambasından çıkan cinden isteyeceğimiz üç şeyi hiç düşünmedik mi? Hangimiz Gulliver olmadık da şehirlere sığmadık ve bazen de ayaklar altında ezilmekten kurtulamadık? Belki bir tarafımız böyle bir şeyin olamayacağını söylüyordu; ama diğer tarafımız “neden olmasın”ı oynuyordu.

“Kaf” diye bir dağın ve “anka” isimli bir kuş cinsinin olmadığını öğrendiğimde yaşadığım burukluğu size anlatamam. Oysa bende Kaf Dağı, dağların dağı idi. Bağrında yüzlerce çeşit hayvan besleyen, onlara annelik eden yemyeşil bir sevdanın adıydı. Ankalar ise, birini görmek için can attığım orta boylu hayal ettiğim sade bir kuştu. Ama yokmuşlar. Belki de hayal dünyamın ilk travmasıdır bu gerçekleri öğrenmek. Ben ki; Kaf Dağı’na tırmanmak ve onun bağrında uyumak isterdim.

İlk aldatılmamız böyle başlar. Yalanla ilk tanışmamız işte böyledir.

Masalların insana kazandırdığı hayal etme yetisi olumlu bir şey gibi görünse de; bu hayaller realite ve rasyonalite ile desteklenmezse komik bir hal alır. Hayal gücünün, masallar sayesinde geliştirilebileceği muhakkakken hayata atılan ilk gerçek adımda onlardan öğrendiğimiz yalan ve abartma kavramları yaşamın birer parçası haline geliyor.

Yalan söylemek, anlatırken bir şeyleri abartıya kaçmak ve olayları ve insanları olağanüstüleştirmek masalların bize öğrettikleridir. O kadar da masum değillermiş! Çocukça gibi görünseler de yetişkince bir pişmişliğin suratı vardır masalların.

Masallar ne kadar masumsa, hayatın her döneminde söylenen yalanların ve abartılı söylemlerin de o denli masumiyet içermesi gerekmez mi? Ki onlar,  işlerin temelini atmakta ve sürdürmekte mahirdirler.

Bu içeriğin etiketleri
, , , ,
Yazar Hakkında: Yavuz Sezer OĞUZHAN

Güzel Şehirler

Şehirler, bağrında barındırdığı insanların kokusunu taşırlar. İnsanlar da yaşadıkları şehirlerin izleri olurlar....
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir